Bombardovanje Narodne biblioteke Srbije je najveći i najgnusniji zločin učinjen nad kulturnom baštinom u čitavom periodu Drugog svjetskog rata. U bombardovanju 6. aprila 1941. izgorela je do temelja, među preko 300.000 knjiga koje su u njoj izgorele bilo je 1300 starih, rukopisnih knjiga, među kojima i rukopis iz 15. vijeka koji je sadržavao „Slovo ljubve” despota Stefana Lazarevića, knjige o životima srpskih kraljeva i kraljica, povelja cara Dušana, dokumenti iz Zete iz vremena Crnojevića, i brojni drugi spisi.
Kuriozum: nacistički znak za bombardovanje, u 5:20 ujutru, bila je kompozicija „Uvertira u marš princa Eugena” Andreasa Leonarda. (I koliko je samo tu poruka: princ Eugen Savojski osvojio je Beograd početkom 18. vijeka kao austrijski knez u austro-turskim ratovima. Elitne, pokazaće se zločinačke trupe nacističke Njemačke, nosile su naziv „princ Eugen”’, Andreas Leonard rođen je istog dana kad i Hitler, iste godine, 20. aprila).
Aleksandar Ler, general Četvrte vazduhoplovne flote nacističke Njemačke, kasnije komandant cijelog jugoistoka Evrope priznao je da je Narodna biblioteka Srbije gađana na Hitlerov zahtjev >>zato što je u njoj čuvan viševjekovni identitet srpskog naroda<<.
Slična podudarnost ponoviće se 1997. godine kada je prof. dr Rolf Diter Kluge, direktor slavističkog seminara Univerziteta Tibingen, na okruglom stolu Univerziteta u Tibingenu kazao: „Srpskoj djeci bi u školama trebalo zabraniti čitanje srpske nacionalne poezije kako bi ona zaboravila svoj identiet.”
Jer istorija je tu da bi se ponavljala, samo su metode drugačije. A nama je važno da pamtimo, i da znamo ko smo.
Izvor: FB stranica Mi znamo ko smo
Može Vam se dopasti
ГОДИНЕ ПРОЂОШЕ АЛИ 17. МАРТ НИКАДА
СПОМЕНИК ОД РИЈЕЧИ: Пјесма о страдању Срба која оставља без текста
Јелена Вујановић: Мајчина неисплакана суза
Kako se GAVRILO PRINCIP ponašao tokom suđenja i tajno održavao vezu sa drugovima između zatvorskih zidova?
ПУТ СРБА СА НЕРЕТВЕ: Филм о погрому 35000 Срба биће приказан у Београду